NavMenu

Tijana Koprivica, direktorka održivog poslovanja Delta Holdinga - Zaštita životne sredine nije pitanje izbora, već obaveze

Izvor: eKapija Petak, 24.06.2022. 08:07
Komentari
Podeli

(Foto: Miodora Bozar, Delta Holding)
Profit ili zaštita životne sredine - dilema je za mnoge kompanije. Ne i za Delta Holding. Vođena idejom da zaštita živote sredine nije stvar izbora kompanije, već njena obaveza, Delta Holding postavlja pred sebe ekološke ciljeve koji utiču pozitivno na okruženje, ali i na poslovne rezultate.

Kako smanjiti troškove, a istovremeno štititi životnu sredinu, da li sela u Srbiji mogu postati oaze zdravog i održivog poslovanja, zašto je zelena gradnja Deltino trajno opredeljenje - sve to nam otkriva Tijana Koprivica, direktorka održivog poslovanja kompanije Delta Holding.


Koliko je briga o životnoj sredini važna u poslovanju kompanije Delta Holding? Mogu li se uklopiti ostvarivanje profita i zaštita životne sredine?

- Usklađivanje ekonomske uloge kompanije i zaštite životne sredine nije stvar izbora. To je nužnost i obaveza. Delta Holding od svog osnivanja uvodi inovacije na naše tržište, a primena najnovijih tehničko tehnoloških dostignuća odražava se i na unapređenje svih aspekata održivosti. Našim biznis strategijama, osim ekonomskih, predviđeni su i društveni i ekološki razvojni ciljevi, koji utiču pozitivno na okruženje, ali i na poslovne rezultate. Pre svega primenom mera energetske efikasnosti smanjuju se troškovi zbog smanjenja potrošnje energije, zatim prelaskom na alternativne izvore energije postiže se nezavisnost od eksternih dobavljača i minimiziraju se efekti cenovnih turbulencija. Osim toga, smanjuju se emisije štetnih gasova, pa time i rizik od plaćanja penala za prekomernu emisiju. Osim energetske efikasnosti važno je i pravilno upravljati vodom i drugim resursima što takođe dovodi do ušteda. Korišćenjem kišnice kao tehničke vode značajno se smanjuju troškovi. Isti slučaj je sa pravilnim upravljanjem otpadom. Dosta nus proizvoda se može iskoristiti u proizvodnim procesima kao energent ili kao sirovina.


Vaš CSR izveštaj za 2020. godinu pokazuje da se kao prioritetna tema izdvojila Bezbednost i zdravlje na radu. Koje teme su u fokusu za 2021. godinu?

- Bezbednost i zdravlje na radu, kao i unapređenje kvaliteta i bezbednosti proizvoda su teme koje su konstantno prioritet, jer je zdravlje zaposlenih i potrošača uvek na prvom mestu. Osim ovih tema, u 2021. godini u fokusu je bila energetska efikasnost. Urađene su revizije energetskih sistema koje je sprovela eksterna kuća, a rezultat tih revizija bio je zaključak da kompanija domaćinski posluje uz optimalno korišćenje energije. Prošle godine je urađena i analiza izvodljivosti izgradnje solarnih elektrana na osam lokacija. Na sedam lokacija su ove elektrane već završene i očekuje se njihovo puštanje u rad, tako da će četiri naše fabrike, dve hladnjače i farma Napredak od sada koristiti solarnu energiju i njome zameniti 30% struje iz konvencionalnih izvora. U toku je izrada projekta za solarnu elektranu na Sava Centru.

(Foto: Delta Holding)

Šta je pokazao projekat "Naše selo" - da li je moguće obnoviti sela u Srbiji i napraviti od njih oaze zdravog, održivog i ekološkog poslovanja?

- Naš projekat je potvrdio da ne samo da je ideja bila dobra, već i da je u praksi uspešno realizovana. Projekat "Naše selo" započeli smo krajem 2018. godine u selima Dubočane i Mala Jasikova nadomak Zaječara. Cilj projekta je bio unapređenje kvaliteta života na selima kroz ekonomski oporavak poljoprivrednih proizvođača i unapređenje društvenog života. Osnov razvoja poljoprivredne proizvodnje malih proizvođača je prenošenje znanja o modernoj proizvodnji, podrška u finansiranju i unapređenje poslovnih veština. Moderna poljoprivreda podrazumeva štedljive sisteme za navodnjavanje, elektrifikaciju voćnjaka, korišćenje savremenih sredstava za zaštitu i đubrenje što svakako vodi ka štednji resursa i očuvanju zemljišta za buduće generacije. Mi danas u ovim selima imamo veće prinose, ali što je još važnije, imamo ljude koji su dosta naučili o modernoj poljoprivredi, svesni da će i ubuduće njihov uspeh zavisiti od usvajanja novih znanja.


U Mokrinu ste pokrenuli projekat "Digitalno selo". Da li je u digitalizaciji i upravljanju podacima ključ, ne samo uspešnog poslovanja, već i poslovanja koje će štititi životnu sredinu?

- Digitalizacija poljoprivredne proizvodnje u velikoj meri može uticati na unapređenje životne sredine. Mi godinama unazad digitalizujemo našu poljoprivrednu proizvodnju, što podrazumeva primenu savremene mehanizacije, sistema za navodnjavanje, GPS sistema i slično. Digitalizacija osigurava bolje prinose i štednju resursa, a doprinosi i očuvanju životne sredine. Navodnjavanje, prihrana i zaštita u skladu sa potrebama biljaka, đubrenje po potrebi zemljišta, varijabilna setva, smanjuju potrošnju vode i energenata i čuvaju kvalitet zemljišta. Sa ovim dostignućima mi želimo da upoznamo individualne poljoprivredne proizvođače i da im pokažemo da nisu potrebne velike investicije, jer digitalizaciju mogu brzo i lako da primene na svojim imanjima. Razvili smo ovaj projekat sa partnerima Bio Sens i Mokrin House i počeli da ga realizujemo u Mokrinu.


Delta House je primer zelene gradnje sa solarnim panelima, rezervoarima za kišnicu, prirodnim materijalima, primenom plastičnih lopti od reciklirane plastike umesto teškog betona gde je to bilo moguće. Da li planirate nešto slično i na drugim objektima?

- Svaki naš novi objekat biće građen u skladu sa najnovijim dostignućima u gradnji što podrazumeva korišćenje ekološki prihvatljivih i recikliranih materijala, kao i obnovljivih resursa. To je Deltino trajno opredeljenje.


U sastavu Delta Holdinga posluje Delta Pak, operater upravljanja ambalažnim otpadom koji, pored redovnog poslovanja, sprovodi projekte čiji je cilj povećanje ekološke svesti. Da li imamo razloga za optimizam kad je reč o povećanju ekološke svesti građana i kompanija u Srbiji?

- Delta Pak pruža usluge operatera za upravljanje ambalažnim otpadom, savetnika u oblasti životne sredine, hemikalija i transporta opasne robe. Ove poslove obavlja za članice Delta Holdinga, ali i za eksterne klijente. Organizacija posluje po principima društvene odgovornosti i održivog razvoja, što deli i sa svojim klijentima i poslovnim partnerima. U prethodnom periodu Delta Pak je sprovodio brojne projekte koji su imali za cilj podršku zajednici u unapređenju oblasti zaštite životne sredine i podizanju ekološke svesti. Primeri su: projekat procene količina i morfološkog sastava ambalažnog otpada na gradskim pijacama, u ugostiteljskim objektima i tržnim centrima, i edukacija volontera o njegovoj pravilnoj selekciji i skladištenju; edukacija poljoprivrednih proizvođača o pravilnom zbrinjavanju ambalažnog otpada od sredstava za zaštitu bilja; uspostavljanje informacionog sistema o plasiranoj ambalaži i ambalažnom otpadu. Naši klijenti pokazuju veliko interesovanje za unapređenje svog poslovanja na polju zaštite životne sredine, a mi ćemo nastaviti da društveno odgovornim aktivnostima utičemo i na svest drugih pre svega malih i srednjih preduzeća, kao i građana Srbije.


Da li su zaposleni kompanije Delta Holding zainteresovani za akcije usmerene ka očuvanju životne sredine?

- U Delti imamo dugu tradiciju volontiranja, sadili smo drveće na Ušću, uređivali dvorišta škola i vrtića, Zvezdarsku šumu i slično, u okviru samostalnih akcija ili akcije Naš Beograd u organizaciji Foruma za odgovorno poslovanje. Pred Novu godinu smo organizovali i radionicu za izradu ukrasa od recikliranih materijala za zaposlene i njihovu decu. Tom prilikom smo deci objasnili i važnost odgovornog ophođenja sa prirodnim resursima, kao i pravilnog zbrinjavanja otpada. Zaposleni su veoma zainteresovani za priključivanje ovim akcijama i rado se odazivaju.

Celokupan sadržaj tematskog biltena pogledajte OVDE.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

27.03.2024.  |  Građevina, Zdravstvo

Izvođači za gradnju Tiršove 2 tražiće se u konkurentnom postupku sa pregovaranjem - Država objavila novi tender, cena ostala ista

Ministarstvo za javna ulaganja objavilo je novi tender za izgradnju Univerzitetske dečje klinike Tiršova 2, a ovoga puta, umesto u otvorenom postupku, izvođači će se tražiti u konkurentnom postupku sa pregovaranjem. Cena tendera nije izmenjena u odnosu na prošli put, te i dalje iznosi 11,2 milijarde dinara (oko 95 mil EUR) bez PDV-a, a detaljnije o tenderu pogledajte OVDE. Podsetimo, cena je upravo i bila razlog poništavanja prethodnog

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.