NavMenu

Prvi put u Srbiji moguće izdavanje investicionih tokena - Evo šta su i kome će najviše koristiti

Izvor: Tanjug Sreda, 14.07.2021. 13:33
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: kozirsky/shutterstock.com)Ilustracija
Zakonom o digitalnoj imovini omogućeno je izdavanje investicionih tokena u Srbiji, a u centralnoj banci očekuju da će oni doprineti finansiranju otpočinjanja poslovanja, pre svega manjih kompanija.

U NBS kažu za Tanjug da su u početnoj fazi poslovanja tradicionalni izvori finansiranja obično nepristupačniji i objašnjavaju da su investicioni tokeni u praksi zasnovani na realnim projektima.

- Investicioni tokeni predstavljaju vrstu digitalne imovine koja se izdaje u svrhu prikupljanja sredstava kojima će se finansirati određeni projekat, a koja investitoru daje određeno pravo u odnosu na taj projekat, na primer učešće u dobiti i to najčešće u vidu prava na proizvode ili usluge buduceg projekta - navode iz NBS.

Takođe, izdavanje investicionih tokena obično prati beli papir izdavaoca, koji odgovara prospektu kod izdavanja finansijskih instrumenata u skladu sa zakonom kojim se uređuje tržište kapitala, s tim što se beli papir izdaje i objavljuje u jednostavnijoj proceduri nego prospekt.

To izdavanje investicionih tokena čini primamljivijim vidom finansiranja, posebno kod inovativnih startap-ova i malih i srednjih pravnih lica.

U skladu sa Zakonom o digitalnoj imovini, nadzorni organ odobrava objavljivanje belog papira za izdavanje digitalne imovine, i to za virtuelne valute Narodna banka Srbije, a za digitalne tokene Komisija za hartije od vrednosti.

Zahtev za odobrenje objavljivanja belog papira podnosi se preko portala eUprava, a nadzorni organ (Komisija za hartije od vrednosti u slučaju izdavanja investicionih tokena) odlučuje o tom zahtevu u roku od 30 dana od dana prijema urednog zahteva.

U NBS kažu da ne postoji ograničenje u pogledu projekata koji mogu da se finansiraju izdavanjem investicionih tokena, sve dok se oni izdaju u skladu sa Zakonom o digitalnoj imovini.

Za sva pitanja koja se odnose na investicione i druge digitalne tokene nadležna je Komisija za hartije od vrednosti, napominju u NBS
Komentari
Vaš komentar

Top priče

28.03.2024.  |  Agro, Finansije

Kompanija Gebi novi vlasnik nekadašnjeg mlinskog giganta Fidelinka - U planu investicije i ulazak na tržište maloprodaje pšeničnog brašna i testa

Kompanija Gebi iz Čantavira otkupila je zaštitni znak, mlinove, silose i fabriku testa nekadašnjeg mlinskog giganta Fidelinke iz Subotice. Kako je za RTV rečeno u ovoj kompaniji, koja se prvenstveno bavi proizvodnjom stočne hrane i agrokooperacijom, planiraju modernizaciju ovih pogona i ponovno osvajanje tržišta brašna i testa pod brendom "Fidelinka 1868". Nekada su silosi u Aleksandrovu, predgrađu Subotice, bili sinonim za kvalitet i

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.