NavMenu

WhatsApp uveo novine za biznis korisnike - Da li je vreme za Signal i Telegram?

Izvor: RTS Utorak, 19.01.2021. 15:19
Komentari
Podeli
(Foto: Alejandro Ruhl/shutterstock.com)
Pre nekoliko nedelja aplikacija za dopisivanje WhatsApp objavila je novu politiku privatnosti, a onda je nastala prava histerija. Edvard Snouden i Ilon Mask pozvali su korisnike da uklone aplikaciju sa svojih telefona, a WhatsApp, inače u vlasništvu Facebook-a, pokušao je da zadrži korisnike time što je rok za prihvatanje nove politike produžio sa februara na maj 2021. godine.

Šta je to što WhatsApp traži od nas, o kakvim promenama je reč objasnio je Vladimir Radunović, direktor programa u sajber bezbednosti u Diplo fondaciji, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a.

- Paradoksalno, u odnosu na celu ujdurmu, ništa novo. Ono što su oni uveli je za biznis korisnike, kompanije koje hoće da imaju komunikaciju sa korisnicima, jer je nekada lakše koristiti WhatsApp. Za njih je propisana novost da bi Facebook mogao da dođe do nekih informacija - rekao je Radunović.

Dodaje, da se za nas "obične smrtnike" koji koristimo WhatsApp ništa ne menja, jer oni od 2016. godine prikupljaju informacije o nama i dele ih sa Facebook-on, što je sada zvanično objavljeno. Mi nemamo mogućnost da kažemo da nećemo.

Da li to znači da ako 2016. godine nismo obrisali WhatsApp, da se i sada ništa neće promeniti, ako ne obrišemo tu aplikaciju?

- Da. Važno je reći šta oni ustvari prikupljaju. Oni prikupljaju informacije o nama, što ne mora neminovno da znači da je to sadržaj - istakao je Vladimir Radunović.

Da li oni prikupljaju informacije koje im mi ne damo, ulaze u naš telefoe i uzimaju ono što im treba?

- Mi prihvatanjem aplikacije dajemo puno informacija o nama, kako koristimo aplikaciju, broj telefona, jer je on vezan za nalog, koji operativni sistem koristimo, često i koji telefon. Koliko često koristimo WhatsApp, kada i koliko dugo. To su meta podaci o nama koji mnogo znače kada ukrštate podatke, čak i ako ne znate o čemu smo mi komunicirali - napomenuo je Radunović.

Po čemu se onda Facebook-ov WhatsApp razlikuje u odnosu na druge aplikacije za dopisivanje?

- Mislim da je Apple tražio da sve aplikacije, koje su na njihovom tržištu, izbace šta prikupljaju od podataka, a to je stvarno zanimljivo. S jedne strane imate WhatsApp koji prikuplja mnoštvo informacija o nama i o načinu kako ga koristimo, a sa druge strane aplikacija Signal samo broj telefona. Facebook ima čitavu stranicu. To nije pitanje bezbednosti, već zaštita naše privatnosti i naših podataka - istakao je Radunović.

Priča se mnogo o tome da li su poruke šifrovane ili nisu, da li WhatsApp može da čita naše poruke?

- To je bila glavna briga, jer WhatsApp važi kao jedna od bezbednih aplikacija, tehnički oni ne mogu da pristupe sadržaju i to ostaje. Oni kažu da neće gledati ni s kim komuniciramo, ni koliko dugo, a to ne možemo da proverimo - istakao je Vladimir Radunović.

Zanimljiv je podatak da je aplikacija za dopisivanje Signal, tokom prošle nedelje imala rast u preuzimanju od 4.200 odsto, a 100% rasta zabeležio je i Telegram. Da li su i ove aplikacije sigurne?

- Sve te aplikacije i njihovi algoritmi su bezbedni. Signal sakuplja samo broj telefona, kao i Telegram. Ako je išta dobro iz svega ovoga je da shvatimo koliko su privatnost i naša ljudska prava važni. Korisnici su shvatili da postoje neka prava prema toj industriji. Ljudska privatnost mora da se zaštiti - zaključio je direktor programa u sajber bezbednosti u Diplo fondaciji, Vladimir Radunović.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

23.04.2024.  |  Građevina, Saobraćaj

Najavljen tender za prvu deonicu brze pruge Beograd-Niš od Velike Plane do Paraćina

Delegacija Evropske unije u Srbiji najavila je raspisivanje tendera za izgradnju jednog dela brze pruge Beograd-Niš za 1. jul ove godine. Naručilac posla je Infrastruktura železnice Srbije, a tender se odnosi na deonicu Velika Plana-Paraćin. Kako je navedeno u prethodnom obaveštenju o raspisivanju tendera, pruga Beograd-Niš dužine 230 km je strateška za državu i njenu povezanost sa evropskim železničkim mrežama, a troškovi

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.