NavMenu

Šta se može sa belim šengenom - boravak u EU do 90 dana

Izvor: Blic Subota, 07.11.2009. 16:04
Komentari
Podeli

Putovanje u Italiju bez prethodnog čekanja u dugom redu ispred ambasade u Beogradu i plaćanja vize. A iz Italije bez ikakve kontrole i novih granica u Francusku… To je najvažnija promena za građane po stavljanju Srbije na belu šengensku listu jer se više neće osećati kao građani drugog reda. Međutim, vizna liberalizacija ne znači i mogućnost zaposlenja u EU, kao ni život u nekom evropskom gradu na neodređeno vreme.

Milica Delević, šef vladine Kancelarije za evropske integracije, najavljuje za "Blic" da će MUP Srbije u decembru izdati brošuru za bezbedno i legalno putovanje u zemlje šengena. Kako dodaje, brošura će pojasniti mogućnosti šengena i pružiti konkretne informacije građanima o zdravstvenom osiguranju, zelenom kartonu.

- Srbija je pouzdan partner EU koji ne podstiče ilegalne imigracije - ističe Delevićeva.

Zemlje belog šengena otvoriće svoje granice za građane Srbije i to je, ocenjuju političari, i ukazivanje poverenja. Međutim, koje su sve mogućnosti i najjednostavnije rečeno - šta se može sa belim šengenom?

U zemljama belog šengena može se ostati bez prekida najduže 90 dana, a posle toga šengenski prostor se mora napustiti. Posle 90 dana ne može se ulaziti naredna tri meseca. Međutim, šengen nema ograničenja ukoliko se ostaje kraće. To znači da se može tokom jedne nedelje nekoliko puta ulaziti i izlaziti. Ukoliko se namerava prekršiti pravilo tako da se boravak produži na više od 90 dana, policija traga za osobom jer po prelasku prve granice podaci putnika su u centralizovanom kompjuteru zemalja belog šengena.

Gde su danas granice država EU teško da se može naslutiti izuzev ako dobro upućeni vodič to ne naglasi. Putniku se može dogoditi da iz jedne države pređe u drugu, a da to shvati tek kada čuje drugi jezik.

- To je sloboda unutar EU - pojasniće građani belog šengena.

Kako pojašnjavaju u Vladi Srbije, stavljanjem Srbije na beli šengen biće olakšana turistička, službena putovanja. Kako kaže jedan ministar, "šengen znači i da studenti mogu da stave ranac na leđa, iskoriste sve pogodnosti studentskih povlastica i ceo raspust provedu u Evropi".

Kako se bliži odluka o stavljanju Srbije na beli šengen, sve češće se može čuti: "Idem odmah, naći ću posao"… Međutim, beli šengen je mnogo toga, ali ne i ta mogućnost.

Trajno naseljavanje i zaposlenje reguliše se posebno. Da li se može ostati, odlučuje imigraciona služba. Nada u bolji život na Zapadu ide drugim kolosekom koji nema veze sa bezviznim režimom.

Ulazak u neku zemlju belog šengena i činjenica da nema granica ne znači da po dolasku u neki hotel neće pokucati policija i upitati - zašto ste ovde, kod koga idete, koliko novca imate sa sobom… Ta ista pitanja putnika mogu dočekati već na prvoj granici. A ako se proceni da je putnik sumnjiv, može biti vraćen. I to je diskreciono pravo svake države iako je putnik iz zemlje belog šengena.

Sa belim šengenom ne može se putovati u Veliku Britaniju iako je članica EU jer nije potpisnica šengenskog sporazuma, ali zato se može slobodno otići u Švajcarsku, Norvešku ili na Island iako nisu deo evropske zajednice.

U političkom smislu stavljanje Srbije na beli šengen je značajno.

- Signal je prihvatanja i opipljivosti evropske perspektive koju smo do sada dobili. Beli šengen znači i lakšu izgradnju koalicije koja podržava evropsku budućnost Srbije, jer građani imaju mogućnost da odu i uvere se u vrednosti EU - kaže Delevićeva.

Konačna odluka krajem novembra

Srbija će najverovatnije već 19. decembra biti stavljena na belu šengen listu, a ne kako je ranije najavljivano 1. januara. Da se rok skrati složili su se svi ministri EU.

Prema saznanjima "Blica", jedino je Nemačka rekla da od usvajanja odluke 30. novembra, odnosno 1. decembra ima samo 19 dana, što je kratak rok da se obaveste svi konzulati i granični prelazi. Međutim, ni predstavnik ove države nije bio protiv.

Na sastanku ministara unutrašnjih poslova Austrije i Srbije Marije Fekter i Ivice Dačića rečeno je da će konačnu odluku o viznoj liberalizaciji za Srbiju, Crnu Goru i Makedoniju ministri unutrašnjih poslova EU doneti na idućem sastanku krajem novembra.

(Napomena: tekst je u potpunosti preuzet iz lista "Blic" od 7.11.09.)

Komentari
Vaš komentar

Top priče

18.04.2024.  |  Energija, Građevina

Zbog RHE Bistrica izmeštaće se dva državna puta - EPS traži projektanta, potrebna i aktuelizacija studije opravdanosti gradnje

Elektroprivreda Srbije raspisala je tender za izradu idejnog rešenja i tehničke dokumentacije za izmeštanje državnih puteva za potrebe izgradnje reverzibilne hidroelektrane (RHE) Bistrica. Kako je navedeno u tehničkoj specifikaciji posla, trase objekata budućeg sistema RHE Bistrica u blizini akumulacije Potpeć se ukrštaju sa trasom državnog puta IIA reda broj 191 Bistrica-Priboj, a trasa državnog puta IIA reda broj 194 Kokin

Izdvajamo još...

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.