NavMenu

Banjalučka berza olakšala trgovanje obveznicama preduzeća - Nema ograničenja u veličini kapitala

Izvor: Capital Četvrtak, 07.11.2019. 09:47
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Ti_ser/shutterstock.com)Ilustracija
Banjalučka berza promenila je Statut kao i Pravila poslovanja kojima je ublažila uslove za uvrštenje korporativnih obveznica na službeno tržište berze, čime je znatno olakšano trgovanje zaduženjima kompanija na tržištu kapitala.

Najveće promene se odnose na smanjenje nominalne vrednosti emisije i ukupnog kapitala emitenta korporativnih obveznica kao uslova za uvrštenje takvih obveznica na službeno berzansko tržište.

- Privredna društva koja odluče da emituju obveznice i uvrste ih na službeno berzansko tržište nakon izmene Pravila nemaju ograničenja u pogledu veličine kapitala, dok nominalna vrednost emisije mora biti najmanje 500.000 KM - rekli su za Capital u Banjalučkoj berzi.

Nominalna vrednost emisije je ranije morala iznositi najmanje milion maraka, dok je ukupan kapital emitenta morao biti 2 mil KM po poslednjem revidiranom finansijskom izveštaju.

Takođe, novim pravilima ukinuta je i Komisija za kotaciju kao poseban organ koji je odlučivao o prijemu, isključenju i izmenama u vezi sa hartijama od vrednosti na službenom berzanskom tržištu. Njena ovlašćenja preuzeo je direktor berze.

Kako пише u pravilniku, on će donositi odluku o uvrštenju hartija od vrednosti na službeno tržište a berza će najmanje dva puta godišnje proveravati ispunjenost uslova i doneti odluku o prebacivanju hartija sa jednog na drugi segment tržišta.

Iz berze su poručili kako će svaka registrovana hartija od vrednosti koja ispunjava uslove za službeno berzansko tržište, nakon izmjene Pravila biti odmah uvrštena na njega.


Dr Saša Stevanović kaže za Capital kako relaksiranje uslova za emitovanje obveznica podrazumeva veći broj potencijalnih učesnika.

Dodaje kako u ovoj situaciji i manja preduzeća mogu konkurisati ovom vidu finansiranja, pa i novoosnovana preduzeća, kao i da se na taj način razvija finansijsko tržište, ali unosi i dodatni rizik koji svaka inovacija ima.

- Bitno je odrediti pravilnu cenu koštanja, što je stvar pregovora između investitora i emitenata, jer manji emitenti imaju veću verovatnoću bankrota. Verujem da će ova nova mogućnost biti praćena i razvojem rejting agencija i uslugama investicionog savetovanja, ali uključiti i brokerske kuće u ovaj novi i inovativni vid finansiranja - kazao je Stevanović.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

23.04.2024.  |  Građevina, Saobraćaj

Najavljen tender za prvu deonicu brze pruge Beograd-Niš od Velike Plane do Paraćina

Delegacija Evropske unije u Srbiji najavila je raspisivanje tendera za izgradnju jednog dela brze pruge Beograd-Niš za 1. jul ove godine. Naručilac posla je Infrastruktura železnice Srbije, a tender se odnosi na deonicu Velika Plana-Paraćin. Kako je navedeno u prethodnom obaveštenju o raspisivanju tendera, pruga Beograd-Niš dužine 230 km je strateška za državu i njenu povezanost sa evropskim železničkim mrežama, a troškovi

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.