NavMenu

MALI: U 2018. suficit budžeta 32,2 milijarde dinara

Izvor: Tanjug Petak, 11.01.2019. 11:46
Komentari
Podeli
(Foto: beograd.rs)
Ministar finansija Siniša Mali kaže da je 2018. godina, po ekonomskim pokazateljima, bila najbolja u poslednjih 10 godina i da je ostvaren suficit u budžetu od 32,2 milijarde dinara.

Godina je završena, dodaje, sa stopom rasta BDP od 4,4%, što našu zemlju svrstava među najbrže rastuće ekonomije u Evropi i da nije zabeležen rast u samo jednoj privrednoj grani, već raste građevinska industrija, poljoprivreda, prehrambena industrija.

- Na kraju godine suficit u budžetu je bio 32,2 milijarde dinara. To je više od 60 milijardi bolje nego što smo planirali. Treću godinu zaredom smo u plusu, a to se u istoriji Srbije nije desilo. To govori da se štedi, vodi računa o svakom potrošenom dinaru - rekao je Mali.

On je za TV Pink rekao da je nezaposlenost smanjena sa 25% na oko 11%, i da je cilj da se otvaranjem novih fabrika nezaposlenost smanji na ispod 10%.

Učešće javnog duga u BDP-u je, kako je rekao, 50,1%, te je tako Srbija od prezadužene zemlje, kad je dug bio više od 75% BDP -a, svela javni dug na 50% BDP-a.

Kao uspeh u prethodnoj godini ministar je naveo i pronanalaženje strateškog partnera za RTB Bor, koji su vratili stare dugove kompanije, a investiraće i 1,5 mlrd USD u razvoj preduzeća.

Mali ističe da se naredna poseta misije MMF-a očekuje bez velike tenzije, jer su ostvareni dobri rezultati u reformama.

- Za ovu godinu ključne će biti - reforma javne uprave, javnih preduzeća, poreske uprave, borba protiv sive ekonomije - naglasio je Mali.

Podseća da je Srbija u prošloj godini privukla oko 3 mlrd EUR stranih investicija, što je rekord u regionu, ali i način da se smanji nezaposlenost.

- Najteži deo posla smo završili. Nama je budžet uravnotežen, realan. Sada se bavimo onim što je šlag na tortu, reformama koje su važne da imamo atraktivnu privredu - zaključio je on.


Komentari
Vaš komentar

Top priče

14.04.2024.  |  Finansije

Za 10 meseci zabrane izvoza robe šteta 200 mil EUR

Zbog zabrane trgovine srpskim proizvodima na teritoriji Kosova i Metohije od juna 2023. godine, pa do sada, domaća privreda beleži gubitak od 150 do 200 mil EUR. To Srbiji, ipak, ništa ne znači, kako navodi Bojan Stanić, pomoćnik direktora Sektora za strateške analize i usluge pri Privrednoj komori Srbije (PKS), jer vlasti u Prištini i dalje ne odustaju od svoje politike, tako da našoj zemlji ostaje samo da sabira gubitke, jer na

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.