NavMenu

Vreme prosečnosti je iza nas - U Metalcu održan panel Industrija 4.0-nova industrijalizacija Srbije

Izvor: eKapija Četvrtak, 11.10.2018. 15:13
Komentari
Podeli
Budućnost je odavno počela i nije pitanje hoćemo li, jer ko neće – nestaće sa scene. Šta god radili neophodno je da u istom vozu budu država, biznis i akademska zajednica. Hitno nam je potreba startegija nove industrijalizacije Srbije. Model i put Srbija treba da odredi po svojoj meri. Neophodno je promeniti poslovnu kulturu. Potrebni su nam nadprosečni stručnjaci, jer, ljudi završavaju posao a ne tehnologija.

Bili su ovo samo neki od imperativa oko kojih su se, 10. oktobra u Kompaniji Metalac, složili predstavnici Mašinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Privredne komore Srbije, ministarstva privrede, međunarodni eksperti, najšire rukovodstvo Metalca i predstavnici kompanija iz Beograda, Užica, Kragujevca, Požege, Niša, Gornjeg Milanovca…. Cilj Panela održanog u Gornjem Milanovcu je bio da se kroz dijalog prepoznaju prioriteti, ključni izazovi i mogućnosti u kreiranju strateških pravaca za primenu modela Industrije 4.0. Ipak, realno, kako reče dekan mašinskog fakulteta Prof dr. Radivoje Mitrović i ovaj 11. panel je pokušaj da virus širimo na milion adresa dok ne napravimo sistem za implementaciju Industrije 4.0. Jer glavni izazov je: kako da ne budemo jeftina radna snaga u konceptu periferne evropske proizvodnje nego da se u okviru evropskog koncepta izborimo da budemo niša u kojoj caruju vrhunske tehnologije.

Nije zato čudno što je, otvarajući Panel Industrija 4.0 – nova industrijalizacija Srbije, predsednik kompanije Metalac Dragoljub Vukadinović prognozirao da uspeh skupa obezbeđuje upravo izuzetno važna tema i to što o njoj govore stručnjaci i među predavačima i među slušaocima.


Inoviraj, automatizuj, digitalizuj, poveži se ili nestani

Da smo pred životnim izborom tj. da izbora baš i nema, podsetio je profesor Ekonomskog fakulteta Dragan Đuričin, naglasivši suštinsku promenu paradigme: inoviraj, automatizuj, digitalizuj, poveži se ili nestani. U tom imperativu, koji je i šansa i pretnja, uspeće oni koji umeju da koriste novo planetarno slobodno dobro – "mobilnost". Na planeti postoji 8,5 milijardi uređaja povezanih razmenom digitalnih podataka i zadataka – od mobilnih telefona, pametnih kućnih aparata do fabričkih mašina. Ko ne bude što pre uskočio u voz ove 4.0 industrijske revolucije nestaće sa scene.

- Posle 2008. godine stvari su se dramatično promenile. Neoliberalni model je prevaziđen i Srbija to mora da prihvati. Sa industrijom 4.0 dobili smo kvantni skok mogućnosti. Nove tehnologije su donele aplikacije koje integrišu glavne karakteristike tradicionalnih informatičkih alata. A osim toga, imajmo na umu predviđanja koja kažu da će 2050. godine 80% stanovništva sveta živeti u 80 megalopolisa. Dakle, menjajmo se ili ćemo nestati – bio je direktan profesor Đuričin.


Država, biznis i nauka moraju biti u istom vozu

Disruptivne inovacije su, naime, toliko velike i iznenadne da mogu da unište granske lidere. Preduzeća moraju imati fokus na potrošače, zatim na automatizaciju procesa jer je sve teže zadržati ljude, moraju se povezivati sa drugima i smanjivati troškove. U industriji 4.0 neophodno je digitalno razmišljati. Proširio se i domet odlučivanja jer promene u lancu vrednosti su se već desile, ali ostale promene se ne mogu desiti bez države – i to inteligentne države, koja je sposobna da kreira pametan regulatorni okvir koji će omogućiti sigurnost i bezbednost.

Gde je u svemu tome Srbija? Prema rečima profesora Vidosava Majstorovića sa Mašinskog fakulteta, mi smo u četvrtoj, poslednjoj grupi od 80 analiziranih zemalja sveta, koje sprovode digitalnu transformaciju ..... Lideri su Švajcarska, Nemačka, SAD, Japan ... U ovom trenutku 12 zemalja imaju nacionalne programe za Industriju 4.0, a Mašinski fakultet je od 2016. godine počeo intenzivno da širi priču o tome, istakao je Majstorović, govoreći o Završnom dokumentu INDUSTRIJA 4.0 I NOVA INDUSTRIJALIZACIJA SRBIJE, proizašlom sa junske Konferencije održane u Beogradu pod naslovom: The 3rd USA-EU-Japan-Australia-Serbia Manufacturing Summit. Osim Majsorovića, ovaj dokument potpisuju i profesor dr Dragan Đurđanović, profesor dr Radivoje Mitrović i profesor dr Jun Ni.

I mada je istina da lideri u Industriji 4.0 planiraju na desetine milijardi eura ulaganje u digitalnu transformaciju do 2020. godine, za razliku od Srbije koja još nije definisala strategiju – ohrabrujuće je delovalo izlaganje Carsten Vollrath, SWISS IPG Partners Group AG koji je govorio upravo o iskustvima globalnih lidera u ovoj oblasti - Švajcarskoj, Nemačkoj i Austriji.

- Zemljama koje su danas globalni lideri u ovoj oblasti najveću prednost daje to što su krenule rano– neke pre 10 godina. I ništa drugo. Njihovi modeli se razlikuju, ali je izvesno da je za digitalizaciju industrije neophodan blizak savez nauke, privrede, politike, udruženja, poslovnih industrijskih unija. I svima zajedničko i najvažnije da su razvijali kompetencije, veštine i biznis modele – jer ne završava posao tehnologija već ljudi. Srbija mora najpre da odredi oblasti delovanja, identifikuje partnere i ključnu grupu malih i srednjih preduzeća, tehnološkog partnera, da ih umreži sa univerzitetima, poslovnim udruženjima, stručnjacima i konsultantima kroz tkz. digitalne laboratorije. Kroz te laboratorije će se, uz zajednički rad i povezivanje sa međunarodnim partnerima za 6 do 9 meseci razviti model koji će implementirati kao demonstracioni model digitalne transformacije u lancu vrednosti. .... Srbija ne treba da kopira, već da traži svoj put - rekao je Carsten Vollrath, čije je operativno iskustvo veliko.

(Radivoje Mitrović, dekan Mašinskog fakulteta) Koliko smo daleko od nove industrijske politke

Jedno je sigurno, naš ukupni poslovni model mora da se promeni, smatra Miroslav Lutovac, direktor sektora industrija PKS. Zato je važno ne samo da budemo dobro informisani i da ispratimo primere za ugled – kako u svetu, tako i kod nas, gde kompanije poput Metalca, ali i manje, već čine krupne korake.

Katarina Obradović, pomoćnik ministra privrede je napomenula da ni vladinim resorima ne ide lako čitav proces prepoznavanja ključnih oblasti i modela za proces Idustrije 4.0. Izvesno je samo da je neophodan dogovor države, nauke i biznisa. Zato se prešlo na izradu Strategije pametne specijalizacije –sa ciljem da se otkrije koje su to stvarne potrebe razvojno orjentisanih preduzeća, da bi Ministarstvo osmislilo novu industrijsku politiku. A ona treba da bude jedan realan, dakle izvodiv i održiv plan.

Konferencija održana u Metalcu, pokazala je da nije problem poznavanje novih pojmova i nove prakse izražene novim jezikom: Internet of things, Big data, Edge Computing, 5G, Block chain, Artificial inteligence, Virtual reality VR, Augmented reality, Chat botovi, Digitalna transformacija... Ono što je najvažnije jasno je iskristalisano u svim prezentacijama i diskusiji koju je vodio Mihailo Vesović, iz PKS. I svi su se složili oko ključnih tačaka - budućnost je već počela, ko ne uđe u vagon – nestaće, država, nauka i privreda moraju biti u istom vozu, Srbiji treba strategija nove industrijalizacije, npotrebna nam nova poslovna kultura i iznadprosečna, pre svega inženjerska, znanja i kompetencije.

I vredi ponoviti: glavni izazov je kako da ne budemo jeftina radna snaga u konceptu periferne evropske proizvodnje, nego da se u okviru evropskog koncepta izborimo da budemo niša u kojoj caruju vrhunske tehnologije.

Domaćin, Aleksandar Marković, genelarlni direktor Metalca a.d. naveo je da je ova kompanija već značajno digitalizovana, a sada je i u procesu povezivanja i integrisanja svega što već ima kao i razvijanja ostalih aspekata digitalizacije. I sve to kroz tri paralelna procesa: transformaciju korisničkog iskustva, transormaciju internih procesa tj, lanca vrednosti i transformaciju poslovnog modela, u cilju stvaranja nove vrednosti. U tom cilju osnovano je i preduzeće Metalac digital.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

15.04.2024.  |  Saobraćaj

Air Serbia leti direktno od Beograda do Mostara

Air Serbia (Er Srbija) je letom JU634 uspostavila direktnu avio-liniju između Beograda i Mostara. Do tog grada u Bosni i Hercegovini, srpska nacionalna avio-kompanija od danas saobraća tri puta nedeljno, svakog ponedeljka, petka i nedelje. Let traje oko 50 minuta, navedeno je u saopštenju. - Danas uspostavljena avio-veza između Beograda i Mostara rezultat je odlične saradnje i snažne podrške koju nam je pružio Aerodrom Mostar. Verujemo

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.