NavMenu

Srbiji potrebni alternativni izvori finansiranja malih i srednjih kompanija

Izvor: eKapija Četvrtak, 07.09.2017. 15:07
Komentari
Podeli
(Foto: Bloomua/shutterstock.com)
Zvanični podaci ukazuju da srpsku ekonomiju čini više od 97 hiljada malih i srednjih kompanija, koje zapošljavaju preko 730 hiljada radnika i koje učestvuju sa skoro 60% ukupno ostvarenih poslovnih prihoda svih kompanija registrovanih u Srbiji, saopštio je WM Equity Partners.

I pored velikog značaja malih i srednjih kompanija za domaću privredu, ove kompanije se i danas susreću sa značajnim raskorakom u pogledu njihovih zahteva za eksternim finansiranjem i obimom finansiranja koji mogu dobiti na domaćem tržištu. Postojeći izvori finansiranja na domaćem tržištu su prvenstveno strukturirani u formi kredita i drugih sličnih proizvoda komercijalnih banaka, dok su drugi izvori eksternog finansiranja u najvećoj meri još uvek nerazvijeni.

U cilju podizanja privredne aktivnosti i stvaranja povoljnijeg ambijenta za razvoj malih i srednjih kompanija, praksa razvijenih zemalja pokazuje da je kompanijama neophodno obezbediti diversifikovanu strukturu različitih izvora eksternog finansiranja, navodi se u saopštenju WM Equity Partners.

Ovo je naročito tačno imajući u vidu da kompanije u različitim fazama svog poslovnog razvoja zahtevaju i različitu vrstu i obim eksternog finansiranja. Pored proizvoda komercijalnih banaka, kompanijama u razvijenim zemljama u ponudi su i različiti fondovi čiji fokus ulaganja je kapital tih kompanija (tzv. Venture Capital i Private Equity fondovi).

Ograničen obim izvora eksternog finansiranja je naročito izražen za kompanije koje se nalaze u početnim fazama svog razvoja, kada najveći broj kompanija nije u prilici da obezbedi zahteve tradicionalnih kreditora. S tim u vezi, postojanje alternativnih izvora finansiranja predstavlja osnov za njihov dalji rast i razvoj, a što svakako ima pozitivne efekte i na ukupnu privrednu aktivnost.

Postojanje tzv. Venture Capital fondova, čija investiciona politika je orijentisana na ulaganja prvenstveno u kapital inovativnih kompanija, je od naročite važnosti. U Srbiji je poslovanje ovih fondova još uvek u početnim fazama razvoja sa značajnim prostorom za rast i dobijanje aktivnije uloge u privrednom sistemu Srbije.

WM Equity Partners, uz podršku USAID Projekta za bolje uslove poslovanja, organizuje javnu diskusiju na temu podsticanja razvoja alternativnih izvora finansiranja malih i srednjih kompanija u Srbiji. Javna diskusija će biti održana u četvrtak, 14. septembra 2017. godine, u prostorijama Privredne komore Srbije.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

25.04.2024.  |  Agro, Finansije

Knjaz Miloš u punom vlasništvu grupe Mattoni 1873

Mattoni 1873, najveći proizvođač mineralne vode i bezalkoholnih napitaka u Centralnoj Evropi, preuzeo je od kompanije PepsiCo manjinski udeo (46,43%) u Knjaz Milošu, postavši jedini vlasnik. Vrednost transakcije je gotovo 90 mil EUR, navedeno je na sajtu kompanije Knjaz Miloš. Grupa Mattoni 1873 posluje u osam zemalja, sa 3.400 zaposlenih, 11 proizvodnih pogona i 39 brendova, kao što su Knjaz Miloš, Mattoni, Magnesia, Szentkirályi,

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.