NavMenu

Zavijorila se zastava ASEAN-a - Srbija nedovoljno koristi dobre bilateralne odnose članicama jedne od najmoćnijih zajednica na svetu

Izvor: eKapija Sreda, 10.08.2016. 09:22
Komentari
Podeli

Povodom 49. godišnjice osnivanja Udruženja zemalja jugoistočne Azije (ASEAN), kao i obeležavanja prve godišnjice formiranja ASEAN ekonomske zajednice (AEC) u Srbiji, 8. avgusta je ceremonijalno podignuta zastava u Ambasadi Republike Indonezije u Beogradu.

Ceremonijalno podizanje zastave, na Dan ove organizacije, organizovale su ambasade zemalja članica ASEAN-a u Beogradu, Ambasade Republike Indonezije, Ambasade Republike Unije Mjanmara i Ambasade Malezije.

ASEAN je osnovan 8. avgusta 1967. u Bangkoku na Tajlandu, potpisivanjem Deklaracije ASEAN-a. Potpisnice "Bangkok deklaracije" bile su Indonezija, Malezija, Filipini, Singapur i Tajland. Bruneji su se pridružili ASEAN-u 7. januara 1984, Laos i Mjanmar 23. jula 1997, a Kambodža 30. aprila 1999, sačinjavajući grupu zemalja danas poznatu kao deset država članica ASEAN-a.

Od svog osnivanja, ASEAN je uspešno doprinosio ekonomskom prosperitetu, političkoj stabilnosti i bezbednosti, kao i sociološko-kulturološkoj koheziji zemalja u regionu jugoistočne Azije.

Koliko je ova organizacija značajna za svetsku privredu, govori činjenica da pokrivaju tržište od više od 622 miliona ljudi. Ovo potencijalno tržište ASEAN-a je veće od tržišta Evropske unije ili Severne Amerike, rekao je Ambasador Indonezije u Beogradu, Harry Richard James Kandou.

- Po BDP-u, Grupa je u 2015. po bila sedma ekonomija u svetu, a procene su da bi do 2050. mogla biti i četvrta. To je takođe jedan od najotvorenijih ekonomskih regiona u svetu, sa ukupnim izvozom robe vrednim više od 1.200 mlrd USD (1,2 triliona USD) - skoro 54% od ukupnog BDP- a ASEAN-a i 7% svetskog izvoza. Sve ovo ASEAN zajednicu čini četvrtim regionom po veličini izvoza u svetu - dodao je indonežanski ambasador na svečanosti u Beogradu.

Ceremonijalnom podizanju zastave prisustvovali šefovi misija i predstavnici ambasada država Azije i Pacifika u Beogradu, dok je u ime naše države prisutan bio Goran Aleksić, pomoćnik u Ministarstvu spoljnih poslova Srbije zadužen za bilateralne odnose. S obzirom da je naša delegacija bila "malobrojna", zapitali smo se koliko je iskorišćena mogućnost saradnje Srbije sa članicama ASEAN-a.

Profesorka Fakulteta političkih nauka i direktorka Instituta za azijske studije, Dragana Mitrović, podseća da je Srbija kao naslednica Jugoslavije u poziciji da koristi decenijski duge odnose bilateralne saradnje sa mnogim od deset članica ASEAN-a, od kojih neke pokazuju izuzetno interesovanje za uspostavljanje daleko sadržajnije ekonomske saradnje u oblasti trgovine, turizma, direktnih investicija u našu privredu, ali i obrazovanja, tehnološke razmene itd.

- Kako su neke od ovih zemalja ujedno i najdinamičnije svetske ekonomije i spadaju u tzv. rastuće ili ekonomije u usponu, poput Indonezije, Tajlanda, Vijetnama, ekonomska saradnja sa njima bi imala pozitivan uticaj na dinamiku rasta naše ekonomije, kao i na diversifikaciju tržišta i izvora stranih ulaganja - kaže za eKapiju profesorka Dragana Mitrović i dodaje da je posle skidanja sankcija i Mjanmar poprište pravog takmičenja između potencijalnih investitora iz najrazvijenijih privreda.

Naša sagovornica napominje da Indonezija kao moćna i dinamična regionalna ekonomija godinama pokazuje izuzetnu zainteresovanost koju ni izbliza nismo iskoristili.

Mitrović smatra da deo uzroka leži u našim tradicionalnim slabostima - odvojenosti nauke od nadležnih državnih institucija i privrede koje ima za posledicu odsustvo valjanih preporuka, slaba zainteresovanost naših privrednih subjekata za pozicioniranje van Evrope, sporost postojećih institucija u realizovanju incijativa koje dolaze iz ovih zemalja, naročito kada je u pitanju međuresorska saradnja i opšta nepovoljna klima u srpskoj privredi i njeni slabi kapaciteti za konkurentski nastup na svetskom tržištu.

J. Đelić

Komentari
Vaš komentar

Top priče

14.04.2024.  |  Građevina, Saobraćaj, Turizam, sport, kultura

Nacrt planskog dokumenta omogućava rušenje hotela Jugoslavija - U planu luksuzni hotel sa kazinom, kule do 155 metara i marina (FOTO)

Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove grada Beograda stavio je na javni uvid Nacrt plana detaljne regulacije bloka 11 i dela bloka 10 u opštinama Zemun i Novi Beograd, koji obuhvata i hotel Jugoslavija Podsetimo, hotel Jugoslavija prodat je krajem marta jedinom zainteresovanom ponuđaču, kompaniji MV Investment doo iz Beograda, ćerki firmi Millenium team-a, u okviru imovine preduzeća Danube riverside po početnoj ceni od 3,18

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.