NavMenu

Akcija prikupljanja 1.000 tona otpada od hrane počinje od 1. novembra - Poziv za zainteresovane kompanije

Izvor: Tanjug Četvrtak, 01.10.2020. 14:03
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Pixabay/Couleur)Ilustracija
NALED u saradnji sa kompanijom Esotron i uz podršku Nemačke razvojne saradnje (GIZ) pokreće akciju prikupljanja 1.000 tona otpada od hrane, koja će trajati godinu dana, a u cilju smanjenja emisije ugljen-dioksida, najavljeno je na radionioci u Beogradu.

Tom prilikom predstavnicima ugostiteljskih i drugih javnih objekata predstavljen je i Vodič za pravilno upravljanje otpadom od hrane, koji nudi praktične savete za odgovorno upravljanje ovom vrstom otpada u sedam koraka.
Akcija će, kako je najavljeno, početi 1. novembra i trajaće godinu dana.

Šef jedinice za zaštitu životne sredine NALED-a Slobodan Krstović rekao je da će, s obzirom na to da veoma mali broj objekata u kojima se priprema i služi hrana koristi usluge operatera za prikupljanje otpada od hrane, tokom akcije sav otpad ove vrste, koji proizvedu organizacije i preduzeća na teritoriji Beograda i Novog Sada, biti predat na zbrinjavanje ovlašćenom operateru sistema upravljanja otpadom.

Rekao je da akcija podrazumeva da narednih godinu dana budu postavljene kante za odlaganje bio-otpada u horeca sektoru, a takođe cilj je da se akciji priključe i javne institicije i sva mesta gde se generiše otpad od hrane na dnevnom nivou.

Krstović podseća da je istraživanje pokazalo da više od 250.000 tona jestive hrane završi na komunalnim deponijama, i da nije uređen sistem doniranja hrane.

- Naša ideja je da u saradnji sa Ministarstvom životne sredine, izradimo pravilnik i da najveće operatere obavežemo da pravilno odvajaju ovu vrstu hrane uz posticaje. Imaćemo dobre primere cirkularne ekonomije, jer taj otpad može ponovo da se iskoristi, a sve u cilju da ne bismo imali situaciju da komunalne deponije gore preko leta - kaže Krstović.

Rekao je da je važno da se zajednički radi na prevenciji i to kroz optimizaciju obroka, mogućnost doniranja i sklapanje ugovora sa operaterima koji imaju dozvolju za sakupljanje i preradu.

Čak 99% otpada od hrane koji proizvedu ugostiteljski objekti i javne ustanove sa sopstvenim kuhinjama i kantinama, završava na deponiji, odakle emituje gasove sa efektom staklene bašte koji direktno ugrožavaju okolinu, upozorili su učesnici radionice, čiji je cilj da se pokaže na koji način može da se spreči nastanak velikih količina te vrste otpada i kako se on može iskoristiti.

Koordinatorka programa GIZ ORF Zorica Bilić rekla je da je ideja da u okviru samog projekta doprinese odgovornom upravljanju otpada od hrane.

- Samo u Srbiji se generiše gotovo milion tona otpada godišnje i velika količina završi na deponijama, a to nije samo ekološki problem već i ekonomski, budući da otpad još ne tretiramo kao resurs, već problem, a ideja je da se takav pristup promeni - rekla je Bilić.

Domaćinstva, ugostiteljstvo i maloprodaja su najveći generatori otpada od hrane, naodi se u Vodiču, a istraživanja pokazuju da samo 13% ugostiteljskih objekata koristi usluge operatera za sakupljanje i pravilan tretman otpada od hrane.

U većini ovih objekata uvreženo je mišljenje da se u Srbiji otpad od hrane najčešće baca u kontejner i transportuje na deponiju.

- To želimo da promenimo i da zajedno napravimo značajan korak ka ocuvanju životne sredine, pravilno tretirajući otpad - objasnio je Bojan Gligić, jedan od autora Vodiča i regionalni menadžer kompanije Esotron, koja se bavi prikupljanjem i obradom otpada.

Rekao je da je ideja da se unapredi sakupljačka mreža kako taj otpad ne bi završavao na deponijama i smetlištima, jer je štetan za životnu sredinu.

Akcija prikupljanja 1.000 tona otpada od hrane biće realizovana u saradnji sa kompanijom Esotron, koja će prikupiti otpad od hrane i zbrinuti ga na nacin koji ne šteti životnoj sredini.

Zainteresovane kompanije mogu se prijaviti za učešće u ovoj akciji putem mejla esotron@esotron.rs ili na telefon 021/621 66 27.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

25.04.2024.  |  Agro, Finansije

Knjaz Miloš u punom vlasništvu grupe Mattoni 1873

Mattoni 1873, najveći proizvođač mineralne vode i bezalkoholnih napitaka u Centralnoj Evropi, preuzeo je od kompanije PepsiCo manjinski udeo (46,43%) u Knjaz Milošu, postavši jedini vlasnik. Vrednost transakcije je gotovo 90 mil EUR, navedeno je na sajtu kompanije Knjaz Miloš. Grupa Mattoni 1873 posluje u osam zemalja, sa 3.400 zaposlenih, 11 proizvodnih pogona i 39 brendova, kao što su Knjaz Miloš, Mattoni, Magnesia, Szentkirályi,

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.